Biznes / Fotografia, Inspiracje, ROZWÓJ

Fotografia kulinarna – skąd czerpać darmową wiedzę

Fotografia kulinarna - pamiętam swoje początki :). Byłam totalnie zagubiona. Kompletnie nie wiedziałam od czego mam zacząć naukę. Co jest priorytetem i co tak naprawdę powinnam wiedzieć, aby moje zdjęcia nie tylko były poprawne pod względem parametrów technicznych, lecz także się wyróżniały, przykuwały wzrok i były po prostu oryginalne i nieprzeciętne!

Po lewej zdjęcie lasagne sprzed kilku lat (wtedy naprawdę mi się podobało i byłam z niego dumna!:) )- po prawej z tego roku:

fotografia kulinarna
fotografia kulinarna

Oczywiście można wybrać się na płatny kurs fotografii kulinarnej. Jeśli wolicie jednak najpierw stwierdzić, określić czy fotografia kulinarna jest w ogóle dla Was, czy jest to coś na co warto po jakimś czasie poświęcić trochę oszczędności by szlifować swoje umiejętności i kwalifikacje to radzę zacząć od bezpłatnych źródeł wiedzy, których obecnie mamy naprawdę ogrom!

Poniżej przedstawię Wam kilka źródeł skąd możecie czerpać darmową wiedzę.

→ A jeśli interesuje Was płatny kurs fotografii kulinarnej zapraszam do artykułu  - Prezenty na święta – 9 pomysłów na świąteczny prezent dla fotografa kulinarnego (i nie tylko)!w punkcie drugim znajdziecie kilka miejsc gdzie taki kurs możecie zakupić.

INSTRUKCJA APARATU

Dla niektórych ten punkt może wydawać się oczywistością, ale to naprawdę podstawa i absolutne minimum. Dlatego radziłabym zacząć właśnie od nauki własnego sprzętu - np. przejrzeć rozdział na temat fotografowania w trybie manualnym, ustawieniu migawki, przysłony i ISO.

Sama tak właśnie zrobiłam, gdy zakupiłam Canona 5D mark IV. Przede wszystkim dlatego, że nie chciałam wykorzystywać tylko 30% jego możliwości, a właśnie tak bardzo często się dzieje, bo nikt nie czyta instrukcji!:) Jeszcze lepiej by było, gdyby w trakcie zapoznawania się z instrukcją , trzymać aparat a ręku i sprawdzać to wszystko w praktyce.

Done?:)

GRUPY NA FACEBOOKU

Grupy na facebooku to według mnie naprawdę jedno z najlepszych miejsc do czerpania darmowej wiedzy. Nie dosyć, że założyciele takich grup to profesjonaliści w swojej dziedzinie, to w grupie bardzo często jest naprawdę wiele osób, które bardzo chętnie służą pomocą i udzielają rad.

5 grup, do których zapisałam się na samym początku mojej fotograficznej drogi to:

  • Fotografia i stylizacja kulinarna utworzona przez Żanetę Hajnowską - w grupie można prezentować swoje zdjęcia i prosić o opinie i wskazówki. Poza tym w każdą środę jest tzw. Linkparty, kiedy możemy się nieco zareklamować i  dodać linki do swoich mediów społecznościowych - Instagram lub Facebook;
  • Jesteśmy Interaktywne WWW WordPress SEO GA, którą prowadzi Ola Gościniak  - może ta strona nie jest strickte związana z fotografią kulinarną, ale podejrzewam, że skoro chcecie się nauczyć jak fotografować jedzenie to może myślicie także o założeniu bloga lub innego swojego miejsca w sieci(chociażby portfolio). Wiele przydatnych informacji, darmowe szkolenia i webinary i  wiele pomocnych osób! Sama założyłam bloga dzięki tygodniowemu darmowemu wyzwaniu Oli! :);
  • First We Eat — Food + Lifestyle Photography + Styling Community - prowadzona przez Eve Kosmas-Flores. Eva jest mistrzynią zdjęć w stylu dark-mood. Jej zdjęcia są niezwykle klimatyczne a kolory cudownie dobrane. Warto podejrzeć jej prace. W grupie oczywiście możecie zamieszczać swoje zdjęcia i prosić o opinię.
  • Kobieca Foto Szkoła GRUPA dla amatorek fotografii - tym razem nie tylko o fotografii kulinarnej, za to bardzo dużo przydatnej wiedzy ogólnie o technicznych aspektach fotografii. Grupę prowadzi bardzo charyzmatyczna Dominika Dzikowska.
  • Eat Capture Share - założycielką grupy jest Kimberly Espinel. Co pewien czas Kimberly organizuje wyzwania fotograficzne, podczas których jest możliwość zdobywania cennej wiedzy na temat kolorów, światła czy kompozycji na zdjęciach kulinarnych. Swoimi zdjęciami dzielimy się na Instagramie, możemy podglądać jak do tego samego tematu podeszły inne fotografki, a także zachęcamy innych by odwiedzili nasz profil i powiedzieli kilka słów na temat naszych zdjęć. Co tydzień Kimberly wybiera zwycięzcę danego tematu. Naprawdę cenne doświadczenie!
  • Women's Blogging Collective - grupa prowadzona przez Rebeccę Van Dijk. To miejsce, w którym możecie nawiązywac znajomości z innymi blogerami, zadawać pytania, wspierać się nawzajem czy dzielić radami i wskazówkami.

Na początku (a może zawsze :)) lepiej nie zapisywać się do każdej dostępnej grupy. Wiem z doświadczenia, że wtedy albo dużo informacji nam unika, bo dostajemy ich po prostu za dużo i w żadnej grupie tak naprawdę nie jesteśmy zaangażowani.

BLOGI

Wiele blogerek / fotografek kulinarnych dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na swoich blogach. Poniżej podaję także strony anglojęzyczne, jeśli nie stanowi to dla Was problemu.

  • Zuzia na swoim blogu ChilliCzosnekiOliwa porusza tematy doboru oświetlenia, ustawiania aparatu względem potrawy, przeprowadza wywiady z fotografkami kulinarnymi czy poleca miejsca gdzie można zakupić akcesoria do fotografii. Warto także zaglądać do Zuzi na jest profil Instagramowy, gdzie także znajdziemy mnóstwo przydatnych wskazówek.
  • Na swoim blogu Food Blogger Enterpreneurs Dani Meyer dzieli się ogromną ilością wiedzy na temat fotografii żywności i prowadzenia bloga kulinarnego.  Oprócz darmowych artkułów, Dani oferuje także płatne kursy/warsztaty Food Blogger Entrepreneurs Academy, w której oprócz wiedzy na temat fotografii  uczy zarządzania firmą, budowania marki osobistej a także obsługi programów do edycji zdjęć Lightroom i Photoshop.
  • Frenchly - ten blog to dosłownie kopalnia wiedzy. Mnóstwo artykułów na temat prowadzenia firmy, zdobywania klientów, organizacji czasu, produktywności, przydatnych programów i aplikacji czy wyceny swojej pracy. Naprawdę polecam!
  • Bardzo ciekawa i przydatna lekcja stylizacji 'przed i po' u Kingi Błaszczyk - Wójcickiej GreenMorning.

KANAŁY YOUTUBE

  • THE BITE SHOT - jeden z moich ulubionych anglojęzycznych kanałów prowadzonych przez niesamowitą Joanie Simon. Jeśli jesteście początkujący, bardzo polecam serię filmów nt. trybu manualnego w aparacie - po kolei omówiona jest przysłona, czas naświetlania, balans bieli i ISO. Link do filmików TUTAJ. Joanie uczy także w jaki sposób samodzielnie wykonać tła fotograficzne.
  • WE EAT TOGETHER - na tym kanale znajdziecie dużo wiedzy na temat gadżetów przydatnych w fotografii kulinarnej,  porad na temat stylizacji dań (np. jak zrobić zdjęcie na których jedzenie unosi się w powietrzu),  najlepszych obiektywów do fotografii kulinarnej i dużo więcej! Wszystko przedstawione w bardzo dynamiczny i prosty sposób.
  • BROOKE LARK - czyli jak gotować jako stylista kulinarny :). Brooke daje mnóstwo rad i pokazuje wiele trików , które możemy wykorzystać aby nasze jedzenie na zdjęciach wyglądało obłędnie!

Niestety na Youtube nie ma polskojęzycznego kanału w całości poświęconego fotografii kulinarnej (albo ja po prostu nie znalazłam), raczej pojedyncze filmiki.  Jeśli znajdziecie taki kanał, proszę podzielcie się :).

PINTEREST

To dopiero jest kopalnia inspiracji!

Jeszcze do niedawna byłam przekonana, że nie ma osoby, która nie znałaby tej strony, jednak ostatnio na jednej z grup foto rozmawiałam z dziewczyną, która dopiero zaczyna naukę fotografii i okazało się, że nie miała pojęcia o Pintereście.

Dlatego między innymi postanowiłam tutaj o nim wspomnieć.

Jak korzystać z Pinterest?

Ja robię to tak: gdy np. poszukuję inspiracji zdjęciowych owsianki, w wyszukiwarce wpisuję 'porridge food photography and styling' (i analogicznie inne potrawy), następnie wybieram ulubione zdjęcie i poniżej przeglądam kolejne stylizacje podobne do tej, którą wybrałam. Radzę Wam, aby na Pinterest wyznaczyć sobie np. godzinę lub dwie, bo naprawdę można tam przesiedzieć cały dzień!

WARTO PYTAĆ BEZPOŚREDNIO!

Jeżeli jeszcze nie macie śmiałości aby swoje zdjęcie pokazać w grupie Facebookowej, nie zapominajcie, że swoje pytania możecie kierować także bezpośrednio do fotografów. W prywatnej wiadomości na FB lub Instagramie, lub po prostu mailowo. Nie jest to wiedza tajemna i na pewno otrzymacie odpowiedź, a jeśli nie, napiszcie do kogoś innego. Nie ma co się zrażać po pierwszej odmowie :).

PRAKTYKA

Jako ostatnie (lecz jakże ważne!) dodam, że obejrzenie miliona filmików czy przeczytanie tysiąca artykułów na temat fotografii nie zastąpi faktycznie WYKONANEJ pracy! Dlatego nie należy odkładać praktyki w nieskończoność, a wiem, że nasze głowy kochają to robić - jeszcze nie jestem gotowa, mam zły aparat, nie umiem się nim posługiwać, to na pewno nie wyjdzie, za małe doświadczenie itp...

Jeżeli nie chcecie pokazywać na razie swoich zdjęć na forach czy grupach, możecie śmiało je wysłać do mnie a ja postaram się pomóc i dać Wam wskazówki.

W tym wpisie nie chciałam Was zawalać niezliczoną liczbą miejsc w sieci, w których możecie czerpać darmową wiedzę.  Przejrzyjcie sobie wszystkie powyższe pozycje i wybierzcie swoje ulubione. Grupę, w której czujecie największe wsparcie. Kanał Youtube, na którym styl prowadzącego najlepiej z Wami rezonuje. Blog, na którym styl pisania najbardziej Wam odpowiada.

→A jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe miejsca w sieci, dajcie proszę znać. Umieszczę je w moim wpisie z dopiskiem kto mi to miejsce polecił :).

Życzę Wam dużo wytrwałości i cierpliwości w nauce!

A.

 

By Ania Stefanska, 3 lutego 2021
  • 2
2 Comments
  • Kinga GreenMorning.pl
    3 lutego 2021

    Bardzo przydatny artykuł, choć sama zajmuje się fotografią kulinarną zawodowo, nie wiedziałam o wszystkich wymienionych miejscach.Dziękuję i za wskazanie ich i za umieszczenie mnie jako źródła wiedzy.

    • Anna Stefanska
      3 lutego 2021

      Dziękuję Kinga! Gdy zaczynałam naukę fotografii dużo czasu spędziła u Ciebie na blogu :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć! Jestem Ania
fotografia kulianrna

Fotografuję, podróżuję i od czasu do czasu ugotuję coś dobrego, czym oczywiście zawsze się dzielę tu na blogu:) Oprócz tego opisuję tu moje wycieczki 'poza utartą ścieżką' a także rzeczy, które mnie inspirują, a może będą także inspiracją dla Ciebie. <3

Jestem tutaj:

Przepisy kulinarne
przepisy kulinarne
Foodki - fotografie potraw i zdjęcia kulinarne
rondel
mytastepol.com
Upieczmy.pl - Twoje przepisy kulinarne. Przepisy na każdy dzień.