Amalfi Coast, EUROPE, ITALIA, PODRÓŻE

Krótko, lecz intensywnie – Kampania, Włochy / Pierwszy przystanek – Portici.

Pierwszy wpis na blogu, lecz nie pierwsza podróż. Było ich conajmniej kilkadziesiąt, a wszystkie ukryte pod postacią zdjęć, wspomnień, smaków, wyzwań, odpoczynku, planowania, obaw i ekscytacji.

A zatem. Kolejna, nie za długa, lecz intensywna wyprawa. Mamy tak naprawdę, niecałe pięć dni, a tyyyle do zobaczenia! Zacznę zatem od początku.

SAMOCHÓD

Lądujemy w Neapolu ok. 10 rano, do wypożyczalni na lotnisku można pójść na pieszo, lub dojechać darmowym autobusem, zabiera to ok.3 min.

Samochód zarezerwowałam jeszcze przed wyjazdem na stronie Easyterra w wypożyczalni Locauto.

Cena wraz z ubezpieczeniem: ok. 120 Eur/ 5 dni + 60 Eur fotelik dziecięcy).

NOCLEG

Wyszukując noclegi prawie zawsze korzystam z mojej ulubionej strony Airbnb. Tym razem podeszłam do tematu z nieco innej strony. Ponieważ nie mieliśmy ściśle określonego miejsca we Włoszech, do którego chcieliśmy się udać, zapytałam internet o najlepsze noclegi w airbnb. Otrzymałam listę, na której znalazłam magiczne miejsce w małym miasteczku pod Neapolem - Portici. Nasz nocleg to - Villa San Gennariello.

Wspaniała XVIII-wieczna willa , przepełniona antycznymi melblami i obrazami, wokół której rozciąga się niezwykły ogród z palmami, rzadkimi roślinami i ponad stu-letnimi drzewami. Z dachu możemy podziwiać się niesamowity widok na Wezuwiusza. Serdecznie polecam to nietypowe i wyjątkowe miejsce.

PORTICI

Portici, jako miasteczko nie robi dobrego pierwszego wrażenia. Nie ma tu tak typowych dla Włoch urokliwych, kolorowych uliczek, widoków, które nie pozwalają schować aparatu do torby, czy piaszczystych plaż zachęcającyh do słodkiego ' dolce far niente'.

Czy jest tu jednak coś co może na chwilę nas zatrzymać? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Jako, że neapolitańska pizza uważana jest za najlepszą na świecie, a nie mieliśmy okazji jej spróbować w Neapolu, szukamy zatem w Portici, a raczej w oddalonym o kilka minut piechotą - Ercolano. To tylko 20 minut samochodem od Neapolu, więc mamy nadzieję, że smak nie może się zbyt wiele różnić.

I nie zawiedliśmy się. Trafilismy do pizzerii La Fornicella.

Wystrój typowy dla włoskich restauracji, dosyć surowy. Przekonałam się już o tym będąc w Rzymie, że wystrój nie jest wyznacznikiem jakości serwowanych potraw, a czasem miałam wrażenie, że im mniej 'ozdobników', tym lepsze jedzenie. Tak było i tu. Planując tę podróż zdjęcia pizzy przewijały się tak często, że stała się ona niemalże celem tej wyprawy :). Zamówiona Margherita podbiła nasze podniebienia!

Portici jest cudowną bazą wypadową do zwiedzania  miejsc takich jak:

  • Herkulanum  - ruiny miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza w 79r. Nazywane "małymi Pompejami".
  • Pompeje - oddalone od Portici ok.20 km (25min.jazdy samochodem).
  • Wezuwiusz - górujący nad zatoką Neapolitańska wulkan.

Nie udało nam się do nich dotrzeć, lecz nie żegnamy sie na zawsze. Gdy tylko zobaczymy sie ponownie, na pewno wrażenia pojawią się na stronach tego bloga!

A tym czasem kończę ten inicjujący wpis o miasteczku, które może  nie urzeka i nie czaruje przy pierwszym spojrzeniu, lecz za to potrafi przyciągnąć nas swoją bezpretensjonalnością, smakiem i zapachem typowych Włoch, czy historią, z jednej strony tragiczną lecz jakże tajemniczą i magiczną.

Do zobaczenia!

By Ania Stefanska, 11 października 2017
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć! Jestem Ania
fotografia kulianrna

Fotografuję, podróżuję i od czasu do czasu ugotuję coś dobrego, czym oczywiście zawsze się dzielę tu na blogu:) Oprócz tego opisuję tu moje wycieczki 'poza utartą ścieżką' a także rzeczy, które mnie inspirują, a może będą także inspiracją dla Ciebie. <3

Jestem tutaj:

Przepisy kulinarne
przepisy kulinarne
Foodki - fotografie potraw i zdjęcia kulinarne
rondel
mytastepol.com
Upieczmy.pl - Twoje przepisy kulinarne. Przepisy na każdy dzień.