Czech Republic, EUROPE, PODRÓŻE, Praga, PRZEWODNIK PO MIEŚCIE

Praga – trasa zwiedzania. Poza utartą ścieżką.

Pragę odwiedziłam już trzy razy, dlatego wybierając się po raz czwarty zastanawiałam się, czy jeszcze cokolwiek będzie mnie w stanie zaskoczyć. Czy znajdę coś oprócz dzikich tłumów turystów na Moście Karola, czy obleganych kawiarenek wokół Starego Miasta.

Postawiłam sobie wyzwanie - nietypowe, ukryte, ciekawe miejsca w Pradze, czyli to co lubię najbardziej. Niektóre z nich naprawdę mnie zaskoczyły, gdyż czasem wystarczyło skręcić w boczną uliczkę, a okazywało się, że po tłoku nie pozostawał ani ślad.

Zatem zapraszam na wycieczkę po Pradze nieznanej, magicznej, artystycznej.

#1 Café Lounge

Warto rozpocząć dobrze dzień! Eleganckie wnętrze  Cafe Lounge ugości w iście paryskim stylu. Różnorodne opcje śniadaniowe, porcje nie są zbyt wielkie (jakość góruje nad ilością), lecz przygotowane z pieczołowitą starannością ze świeżych składników.

Lokal posiada także zewnętrzny ogródek idealny na ciepły poranek.

Polecam być w godzinach wczesno - porannych, gdyż później można oczekiwać nieco dłużej na stolik. My byliśmy ok 9:30 i czekaliśmy tylko 5 minut.

Adres: Plaská 615/8, 150 00 Praha 5 - Malá Strana, Czechy

#2 Futura Gallery

Przechadzając się pustymi (!) uliczkami Pragi bardzo łatwo to miejsce przeoczyć, ale tylko wtedy, gdy o nim nie wiesz. W przeciwnym wypadku, wystarczy zadzwonić domofonem i drzwi stają otworem.

Wchodząc do środka podczas słonecznego dnia można poczuć się nieco jak w Hiszpanii. Sprawia to nie tylko architektura, lecz także wymalowane na biało ściany a w niedalekiej oddali kolorowe kamieniczki.

Naprawdę jest tu pusto! Podczas naszej wizyty spotkaliśmy 3 osoby.

Futura, jak sama nazwa wskazuje to muzeum sztuki nowoczesnej. W ogrodzie, do którego prowadzą sprytnie ukryte drzwi znajdują się kontrowersyjne rzeźby Davida Černý'ego.

Adres: Holečkova 789/49, 150 00 Praha 5, Czechy

Otwarte: śr-niedz.: 11:00-18:00, pon.-wt.: nieczynne

#3 Petrin Hill

 

Petrin Hill
Petrin Hill

Do wzgórza Petrin z Futura Gallery dojdziemy spokojnym, przyjemnym spacerkiem uliczkami, na których ponownie nie spotkamy zbyt wielu zwiedzających. Całe wzgórze to jeden ogromny ogród/park, z którego roztacza się przepiękny krajobraz na Pragę,

Atrakcją turystyczną jest tu wieża Petrin (zbudowana na styl wieży Eiffla) oraz gabinet luster. Wejście do obu obiektów jest płatne.

My postanowiliśmy ominąć kolejki i spędzić ten czas na krótkim odpoczynku na trawie.

Petrin Hill
Petrin Hill

Adres: Petřín, 169 00 Praga 6, Czechy

#4 Klasztor na Strahowie

Ze wzgórza kierujemy się w stronę Klasztoru na Strahowie (Strahovský klášter). Założony w 1140r. klasztor mieści muzeum literatury narodowej, galerię sztuki (malarstwo w stylu gotyckim, barokowym i rokokowym), a także bibliotekę, która przechowuje ponad 130 tysięcy egzemplarzy książek oraz 2500 rękopisów, wczesnych druków i grafik.

Na terenie klasztoru znajduje się browar, który warzy własne piwo oraz restauracja Peklo Restaurace, która dzięki nastrojowemu oświetleniu i lokalizacji w podziemiach ma niesamowity klimat.

Klasztor na Strahowie

Adres: Strahovské nádvoří 1/132, 118 00 Praha 1, Czechy

#5 Nový Svět

Nový Svět to niewielka, malownicza część Zamku Praskiego. Miejsce to znajduje się nieco na uboczu, ukryte przed światem za majestatycznym zamkiem, więc niewiele osób tu trafia, co jest według mnie kompletnym przeoczeniem.

Cały obszar składa się w zasadzie z kilku uliczek, które razem tworzą atmosferę małej, uroczej wioski.

Przechadzając się uliczkami nie można przeoczyć serwującej wyśmienitą kawę kawiarenki - Kavárna Nový Svět. Jest tu bardzo przytulnie i magicznie. Choć jest ulokowana niedaleko jednej z najbardziej turystycznych części Pragi, niełatwo tu trafić jeśli nigdy o niej nie słyszeliście. Muszę przyznać, że bardzo dobrze się ukryła i pilnie strzeże swojej tajemnicy.

Kawiarenka posiada także niewielkie patio na zewnątrz z widokiem na ogród.

Adres: Nový Svět 2, 118 00 Praha 1, Czechy

#6 Baráčnická rychta

Restauracja serwuje typową kuchnię czeską. Knedliki z gulaszem z wołowiny, kaczkę, golonkę. Dania bardzo smaczne i w przystępnym cenach.

Mieści się w centrum, tuż przy ulicy Nerudowej i Zamku Praskim, lecz jest schowana w małej uliczce, dlatego ponownie nie spotkamy tu tłumów turystów.

Posiada bardzo przyjemny ogródek ze stolikami na zewnątrz, a w tle leci tradycyjna czeska muzyka.

Adres: 23 555 Tržiště Malá Strana, Malá Strana, 118 00, Czechy

#7 Letenské sady

Letenske Sady to rozległy park w centrum Pragi na wzgórzu Letná. Bujna roślinność, kwitnące drzewa i krzewy,  mnóstwo alejek zapewniają nie tylko przyjemny odpoczynek i relaks, lecz także niezrównane widoki na Pragę.

Na wzgórzu znajduję się wiele atrakcji- korty tenisowe, place zabaw, niewielkie boisko do gry w piłkę, można wypożyczyc rolki.

We wschodniej części parku znajduje się popularna letnia restauracja na świeżym powietrzu, gdzie goście mogą delektować się wyśmienitym piwem i tradycyjną kiełbasą podczas ciepłych dni i wieczorów.

Charakterystycznym punktem parku jest Praski Metronom, który powstał w 1991r. w miejsce największego na świecie pomnika Stalina. Obecnie jest miejscem spotkań mieszkańców miasta.

Adres: 7, Praha, 170 00 Praha 7, Czechy

#8 Lokál Dlouhááá

Jeśli zapomnieliście już o obiedzie w Baranicka Rychta, Lokál Dlouhááá to kolejne miejsce, które ugości Was tradycyjną kuchnią czeską i dobrym piwem. Ceny nie są wygórowane a obsługa jest przemiła.

Droga do restauracji ze wzgórza zajmie ok. 10 min. Wystarczy zejść na dół i przejść Wełtawę jednym z mostów - Čechův most lub Štefánikův most, zależy w którym miejscu skończycie zwiedzanie wzgórza Letna.

Adres: Dlouhá 33, 110 00 Staré Město, Czechy

 

#9 Scout Institute

Bardzo przyjemna kawiarnio-biblioteka. Idealne miejsce na odpoczynek przy książce i dobrej kawie. Najlepsze w tym miejscu jest to, że znajduje się ono w samym centrum Pragi, czyli na Rynku Starego Miasta, lecz wejście jest tak ukryte, że bardzo łatwo je przeoczyć. Gdy już je odnajdziecie, musicie udać się na pierwsze piętro. Polecam usiąść sobie  przy oknie, gdzie możecie obserwować zgiełk na ulicach, a samemu cieszyć się ciszą i spokojem.

Będąc w środku ma się wrażenie, że o tym miejscu wiedzą tylko mieszkańcy miasta.

Adres: Staroměstské nám. 1/4, 110 00 Staré Město, Czechy

#10 Prague City Hall - Paternoster Elevator

Warto cieszyć się w życiu małymi rzeczami. Podczas gdy Praga naszpikowana jest muzeami, teatrami, katedrami (które oczywiście również warto zobaczyć), tym razem (a może już kolejnym?) zahaczymy o pewne sekretne miejsce ukryte w murach dużego gmachu.

Chcecie siebie lub kogoś zaskoczyć czymś niespodziewanym? Wybierzcie się do Ratusza w Pradze, gdzie znajdziecie jedną z kilku wind Paternoster. Windy te nie zatrzymują się, nie posiadają przycisków ani drzwi. Poruszają się na tyle wolno, aby można było do nich bez problemu wskoczyć.

Jeśli macie odwagę, nie musicie wysiadać na ostatnim piętrze, ale możecie zatoczyć koło i pojechać z powrotem na górę lub w dół. Bardzo ciekawe wrażenie!

Nie umieszczam zdjęcia. Odkryjcie to miejsce sami! Niech będzie ono niespodzianką.

Adres: Mariánské náměstí 2/2, 110 00 Staré Město, Czechy

#11 Colloredo-Mansfeldský palác

Teraz znajdujemy się bardzo blisko Mostu Karola. Tłumy są tak wielkie, że o mało co nie porwą nas jak rwąca rzeka. Ale my się nie damy. Wystarczy parę kroków w boczną uliczkę/bramę i już po tłumie nie ma śladu.

Przed wejściem na górę należy zakupić bilet, który kosztuje uwaga... 1 koronę! To chyba najtańsze muzeum w Europie lub na świecie!

Budynek zbudowany po 1735r. jest doskonałym przykładem architektury pałacowej. Wnętrza reprezentują styl baroku i późnego rokoko.

Niestety miejsce jest nieco zaniedbane i, co widać gołym okiem, dawno nie były restaurowane. Jednak to także ma swój urok. Przechadzając się kolejnymi salami, na koniec czeka na nas prawdziwa perełka - sala balowa. To tutaj kręcone były sceny do słynnego filmu Milosa Formana z 1984r. 'Amadeus'.

Koniecznie trzeba to zobaczyć!

Adres: Karlova 1/189/2, 110 00 Staré Město, Czechy

#12 Old Town Bridge Tower

Skoro już jesteśmy przy Moście Karola to może rzucimy jeszcze raz okiem na panoramę Pragi?

Mało kto wie, że Staromiejska Wieża Mostowa rozpoczynająca Most Karola jest wspaniałym punktem widokowym. To pewnie przez fakt, że wejście do niej jest naprawdę niewielkie i nie rzuca się w oczy. Sama przegapiłam je będąc 3 razy w Pradze i nigdy naprawdę nie zwróciłam na nie uwagi.

Zatem wykrzesajmy z siebie jeszcze trochę sił i pokonajmy kilka schodów, aby delektować się widokiem. Może trafi nam się zachód słońca nad Wełtawą.

 

Adres: Karlův most Praha 1, 110 00 Praha 1, Czechy

Na koniec mapka trasy:

Czy będę banalna mówiąc, że Praga zaskakuje? Pewnie tak. Ale doświadczyłam tego na własnej skórze. Byłam już tu tyle razy, a dopiero teraz odkryłam miejsca, które zawsze były tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak nawet najsprawniejsze oko było w stanie je przeoczyć.

Cieszę się ogromnie, że mogłam się podzielić moimi znaleziskami i mam nadzieje że zachwycą one nie tylko mnie ale i wielu z Was.

Łatwo podążać za tłumem, ale wtedy odnajdziemy tylko to co wszyscy. Warto zejść czasem z utartego szlaku i odkrywać własne ścieżki.

P.S.

A wieczorem polecam wybrać się do jednego ze świetnych klubów jazzowych w Pradze. Poniżej lista moich ulubionych!

  • U Maleho Glena
  • JazzDock
  • AghaRTA
  • Reduta Jazz Club
  • Jazz Republic

Miłego zwiedzania!

By Ania Stefanska, 28 maja 2018
  • 1
1 Comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć! Jestem Ania
fotografia kulianrna

Fotografuję, podróżuję i od czasu do czasu ugotuję coś dobrego, czym oczywiście zawsze się dzielę tu na blogu:) Oprócz tego opisuję tu moje wycieczki 'poza utartą ścieżką' a także rzeczy, które mnie inspirują, a może będą także inspiracją dla Ciebie. <3

Jestem tutaj:

Przepisy kulinarne
przepisy kulinarne
Foodki - fotografie potraw i zdjęcia kulinarne
rondel
mytastepol.com
Upieczmy.pl - Twoje przepisy kulinarne. Przepisy na każdy dzień.